De laatste week van de schoolvakantie. Je agenda is nog leeg, de kinderen zijn nog thuis, en ondertussen kriebelt het al: ik wil weer aan het werk. Vanaf volgende week heb ik weer alle dagen om te ondernemen, in plaats van alles te proppen in de paar uurtjes die er nu zijn. En het eerste wat ik deed toen ik dat besefte: mijn agenda openzetten voor kennismakingsgesprekken.
Op het gebied van kosten valt er bij mij niet veel meer te halen. Daar heb ik al bespaard waar het kon. De winst zit deze periode vooral aan de omzetkant, en dat vraagt om twee dingen: zichtbaar zijn, en daadwerkelijk het gesprek aangaan. Zichtbaarheid alleen levert weinig op als je niemand spreekt. Dus is er ruimte nodig om mensen te bellen, te vragen wat er speelt, en te kijken of jij verder kan met een gratis tip, met een boek, met een van mijn producten, of soms met iemand anders die beter bij je past dan ik.
Terwijl ik nadacht over die kennismakingsgesprekken, kwam er meteen een tweede vraag achteraan: hoe ga ik mijn werkweek eigenlijk indelen nu er weer ruimte is? Werk ik 's avonds of juist niet? Sport ik overdag of 's avonds? En vooral: wanneer doe ik de aangiftes inkomstenbelasting voor klanten, wanneer werk ik aan het Winstuur, wanneer aan sales, wanneer aan de website?
Doe eerst de rotklus
Er zit me al een tijdje een zinnetje in het hoofd, ooit gehoord van Derk: doe eerst de rotklus. Daarmee bedoel ik niet zomaar de vervelendste taak van de dag, maar de taak die de meeste hoofdruimte kost. De klus waarvoor je een leeg hoofd nodig hebt. En dat lege hoofd heb je 's ochtends, voordat de dag zich vol heeft gepropt met mailtjes, telefoontjes en losse gedachten.
Voor mij is dat de aangifte inkomstenbelasting. Dat is de klus die de meeste concentratie vraagt. Dus is mijn voornemen simpel: elke ochtend begint met een aangifte, mits het even kan. Pas daarna kijk ik naar het Winstuur, naar sales, naar de website of naar wat er verder ligt.
Voor de vakantie deed ik het anders. Toen plande ik twee hele dagen per week in voor aangiftes. Klonk logisch, werkte niet. Want zodra er iets tussendoor kwam, ziekte, een afspraak die verplaatste, dan lag de aangifte voor de hele week stil. Één verstoring, en de planning van de week viel om. Door elke dag een stukje te doen, valt dat risico weg. Mis ik een ochtend, dan ben ik hooguit één dag kwijt, niet vijf.
Zichtbaar zijn is niet genoeg
Naast de aangifte staat er ook elke dag een salesactie op mijn lijst. Een moment van zichtbaarheid. Niet omdat zichtbaarheid op zich winst oplevert, maar omdat het de eerste stap is in een rij van twee. Eerst zien mensen je, dan moet er een gesprek volgen, of een aankoop. Zonder dat tweede deel blijft zichtbaarheid alleen maar leuk, niet winstgevend.
Daarom is dat kennismakingsgesprek zo belangrijk voor me. Niet omdat ik overal een verkoopmoment van maak, integendeel. Soms komt er helemaal geen aanbod uit zo'n gesprek en is dat prima. Soms geef ik gewoon een tip, of wijs ik naar een boek dat ik al geschreven heb. En soms blijkt dat mijn boekhoudpraktijk, het Winstuur of iets anders precies is wat iemand nodig heeft. Ik kijk gewoon: wat past bij jou? Dat kan ook betekenen dat ik niet degene ben die je verder helpt, en dat we gewoon een fijn gesprek hebben gehad.
Wat dit voor jou betekent
Misschien herken je dat gevoel: een vakantie die eindigt, en het besef dat je weer vol aan de bak kan. Kijk dan eens kritisch naar je eigen ochtend. Welke klus stel je het liefst uit? En zou die klus juist als eerste op je lijst moeten staan, op het moment dat je hoofd nog leeg is?
Ik heb er weer zin in om mensen te spreken, om te bellen, om te horen waar je mee zit en waar ik je mee kan helpen, groot of klein. Dus als je al even dacht: ik zou wel eens willen sparren over meer winst, dan is dit het moment. Plan gewoon een kennismakingsgesprek, vrijblijvend en gratis.
Geschreven door Claude, gecheckt door Susanne.






